Ułatwienia dostępu

Centrum Jakości Kształcenia

Prawo własności intelektualnej w praktyce dydaktycznej

Od autora: Prawo autorskie jest wszędzie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele różnych przejawów twórczości jest chronione właśnie za pomocą tych przepisów.

Cytowanie czy plagiat?

Szkolenie koncentruje się na tym co jest kluczowe w pracy nauczyciela akademickiego, czym różni się cytowanie od plagiatu. Oznacza to, że musimy się zastanowić w jaki sposób możemy wykorzystywać czyjąś twórczość nie pytając autora o zgodę, a zarazem działać zupełnie legalnie i zgodnie z regułami sztuki.

Znajdziecie w tym szkoleniu sporo informacji na temat cytowania – zarówno tego w tekstach naukowych jak i w prezentacjach, które przygotowujemy dla studentów.

Mity o prawie autorskim

Wokół samego prawa cytatu krąży bardzo wiele „mądrości”, które mają nam zapewnić spokój. Problem w tym, że wiele tych „prawd” ma niewiele wspólnego z rzeczywistością prawną.  Na przykład, panuje przekonanie, że w przypadku muzyki siedem kolejnych powtórzonych nut to jeszcze nie jest plagiat, ale osiem to już naruszenie prawa. Niektórzy też próbują w ten sposób postępować w nauce wierząc, że jest jakaś sztywno określona liczba zdań, które można zapożyczyć w tekście, i jest to bezpieczne.

W praktyce jest jednak zupełnie inaczej – długość zapożyczenia nie ma większego znaczenia. Tak naprawdę dużo ważniejszy jest cel, dla którego korzystamy z czyjejś twórczości.