Ułatwienia dostępu

Centrum Jakości Kształcenia

Pierwsze wrażenie

O ile wszyscy mamy świadomość, jak istotne są zagadnienia techniczne ;-), to dziś chciałabym zwrócić Państwa uwagę na kwestie  estetyczne – równie ważne w dzisiejszej rzeczywistości, zwłaszcza świata on-line.

 

Zdjęcie profilowe wykładowcy akademickiego

Wszyscy wiemy, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Podczas tradycyjnych spotkań kilka pierwszych sekund decyduje o tym, jakie będzie nasze dalsze nastawienie do drugiego człowieka. Mamy do dyspozycji całą gamę bodźców:  wzrok,  dotyk, węch, czy słuch, przy pomocy, których nasz mózg kreuje obraz naszego rozmówcy. Próbując zaprezentować się w świecie on-line mamy zdecydowanie bardziej utrudnione zadanie. Tu również obowiązuje zasada ułamków sekund na zrobienie dobrego wrażenia, z tym że naszą wizytówką staje się nierzadko tylko zdjęcie profilowe. Zatem jedynie na co oddziałujemy to zmysł wzroku osób, które chcą nas poznać. Mając świadomość, jak trudno jest zatrzeć-zmienić pierwsze wrażenie warto zastanowić się chwilę, czy aby na pewno zamieszczone zdjęcie na e-Platformie UEK (opublikowane w profilu użytkownika lub w e-Wizytówce) jest dobrze dobrane.

Krótkie ćwiczenie na zrozumienie, na czym polega efekt pierwszego wrażenia i jaki wpływ mogą mieć stereotypy na postrzeganie innych ludzi. Proszę przyglądnąć się poniższym dwóm fotografiom:

 

Źródło: Antydyskryminacja. Pakiet edukacyjny, Jasmine Boehm, Volker Frey, Dieter Schindlauer, Katrin Wladasch, CODN, Warszawa2005)

 

Kim są mężczyźni na zdjęciach? Czy są nauczycielami, a może wykonują inny zawód? Czy są przyjaźni, wzbudzają nasze zaufanie? Proszę przyglądnąć się uważnie tym fotografiom 🙂
Czy zauważyli Państwo, że na obu zdjęciach jest ten sam mężczyzna? Zdjęcia przedstawiają dwa wizerunki Dietera Schindlauera – jednego z autorów opracowania Antydyskryminacja. Pakiet edukacyjny.
To doskonały przykład na to, jak ważny jest odpowiedni i przemyślany dobór publikowanej fotografii i w jak różny sposób można się zaprezentować „światu”.

Niestety nie mam dla Państwa gotowej recepty na idealne zdjęcie profilowe. Mogę podać natomiast kilka wskazówek. Po pierwsze – przemyślany kadr  warto zrezygnować z szerokiego kadru – zdjęcia profilowe są niewielkie (nawet te w e-wizytówce). Należy też zwrócić uwagę na to, co znajduję się bezpośrednio za nami na zdjęciu. Ważne, aby nasza twarz i oczy były dobrze widoczne, czyli np. bez okularów przeciwsłonecznych, czy cieni na twarzy (zdjęć w goglach narciarskich z pięknych zimowych Alpach nie polecamy). Zwróćmy szczególną uwagę na ubiór – ważne aby strój był formalny i przystawał do wizerunku nauczyciela akademickiego (na stronach e-Platformy zdarzały się już zdjęcia w strojach piknikowych przy grillu). Niemniej, dobre zdjęcie wykładowcy to nie koniecznie fotografia w stylu biznesowym, kto powiedział że wykładowcą akademicki nie może mieć luźniejszego stylu i poczucia humoru. Być może wybierając swoje zdjęcie profilowe, warto zapytać o opinię osoby trzecie.

Dla wszystkich z tych Państwa którzy nie pamiętają, jak zamieścić zdjęcie w e-wizytówce lub też tego jeszcze do tej pory nie zrobili polecam instruktaż (do przeczytania tutaj).
Reasumując: na dzisiejszej recepcie wypisuję dla każdego z Państwa zdjęcie z pogodnym uśmiechem. Uśmiech to zawsze dobry początek relacji i od tego należy zacząć zarówno spotkania w sali wykładowej, jak i te on-line.

Z serdecznym pozdrowieniem w imieniu całego naszego zespołu,

Aneta Powroźnik