Ułatwienia dostępu

Centrum Jakości Kształcenia

Jak sprawdzić czy student samodzielnie napisał pracę a nie korzystał z Chat GPT (AI)

Wokół Chat GPT narosło już sporo obaw i wątpliwości związanych z samodzielnością pracy studenta. W porównaniu z Wikipedią, skąd miało być kopiowane sporo tekstów sygnowanych potem przez studentów, Chat GPT jawi się jak wielki czarny potwór. Wikipedia zaś, w porównaniu, stała się już tylko zwykłą ciocią (wraz z wujkiem Google).

Postanowiliśmy wziąć byka za rogi i sprawdzić, jak jest na prawdę, czy rzeczywiście jesteśmy bezbronni w walce ze sztuczną inteligencją.

Oto co ustaliliśmy:

Nie ma sposobu na 100% pewność, że student samodzielnie napisał pracę, a nie skorzystał z ChatGPT lub innego narzędzia do generowania tekstu. Jednakże, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w weryfikacji autentyczności pracy:

  1. Analiza stylu pisania: Porównaj styl pisania pracy z poprzednimi pracami studenta, aby sprawdzić, czy poziom stylu i jakości pracy jest podobny.
  2. Pytaj o szczegóły: Zadawaj pytania związane z treścią pracy, a także o dodatkowe informacje z innych źródeł, aby sprawdzić, czy student faktycznie rozumie temat i czy posiada wiedzę, której nie ma ChatGPT.
  3. Użyj narzędzi do wykrywania plagiatów: Skorzystaj z narzędzi do wykrywania plagiatów, takich jak Turnitin lub Grammarly, aby sprawdzić, czy praca zawiera fragmenty, które zostały wcześniej opublikowane w internecie lub w innych źródłach.
  4. Zadaj nietypowe pytania: Zadawaj nietypowe pytania, które wymagają od studenta zastosowania logicznego myślenia i interpretacji, aby sprawdzić, czy wiedza studenta wynika z samodzielnych badań i analiz.
  5. Rozmowa z studentem: Zadaj studentowi pytania podczas rozmowy, aby sprawdzić, czy posługuje się takim językiem, który został użyty w pracy, czy wie, o czym mówi i czy jest w stanie odpowiedzieć na pytania związane z tematem pracy.

Jednakże, nie istnieje pewien sposób, aby w 100% potwierdzić, że student napisał pracę samodzielnie. Wszystkie narzędzia i metody mogą jedynie pomóc w zminimalizowaniu ryzyka plagiatu.

To jest nagłówek

Pozostaje nam tylko podać skąd wzięliśmy te informacje. Otóż zapytaliśmy o to Chat GPT... Jego odpowiedź zamieściliśmy powyżej w całości bez żadnych zmian i skrótów.
Nie da się ukryć, że Chat GPT jest potężną bronią ale nie sposób nie zgodzić się z tym co sam napisał, jak tę broń wykryć.