Ułatwienia dostępu

Centrum Jakości Kształcenia

Jak nagrać to, co widzimy na ekranie

Czasami potrzebujemy przygotować dla studentów film demonstrujący to, co widzimy na swoim ekranie. Na przykład, chcemy zaprezentować studentom sposób działania jakiegoś programu komputerowego, albo chcemy otworzyć pracę pisemną studenta w programie Word i zamiast wprowadzać do pracy komentarze tekstowe, wolelibyśmy tę pracę po prostu omówić i nagrać film ze swoimi komentarzami mówionymi.

W takich przypadkach potrzebujemy jakiegoś narzędzia, które pozwoli nam nagrać tzw. screencast, czyli nagranie tego, co widzimy na ekranie komputera wraz z naszym komentarzem głosowym.

Do nagrywania screencastów proponuję kilka bardzo prostych i przyjaznych narzędzi darmowych, a jeśli dla kogoś z Was nie będą one wystarczające, to można skorzystać z Camtasii lub jej mniejszego (i tańszego) braciszka, czyli programu Snag-It.

Screencast-o-matic to bardzo przyjazny programik do nagrywania akcji na ekranie (czyli do screencastów). Wersja darmowa wystarczy do większości zastosowań (jej największym minusem jest to, że w rogu klatki filmu pojawia się logo Screencast-o-matic). Natomiast jeśli jesteście w stanie wydać zawrotną kwotę $1,65 miesięcznie (czyli około 6zł na miesiąc, choć możliwe że trzeba będzie doliczyć VAT, co da prawie 8zł miesięcznie), to wersja Deluxe daje sporo dodatkowych możliwości.

Flashback Express to darmowa wersja programu do nagrywania ekranu Flashback Pro. Wersja Express która pozwala nagrać np. prezentację wraz z filmem z kamery pokazującym prezentera. Uwaga, żeby skorzystać z wersji darmowej, kliknij przycisk „Gert Express – Free”. Przycisk „Try Pro for Free” pozwala pobrać wersję ewaluacyjną pełnego programu (Pro).

Vimeo Record to tak naprawdę po prostu wtyczka do przeglądarki, która umożliwia nagrywanie zawartości ekranu (ewentualnie wraz z twarzą prezentera w małym okienku) i zapisanie tak utworzonego filmu na swoim koncie Vimeo.

Loom działa podobnie jak Vimeo Record (jako wtyczka w przeglądarce). Wersja darmowa będzie w wielu przypadkach wystarczająca, ale w razie gdybyście „rozwinęli skrzydła”, to istnieje również konto Business.

Screencastify – kolejna wtyczka do przeglądarki Chrome pozwalająca nagrywać (i w podstawowym zakresie – edytować) działania na ekranie.

Camtasia to już naprawdę rozbudowany i profesjonalny program do nagrywania i edycji screencastów (i ewentualnie innych filmów też, ale widać jednak, że jest to narzędzie głównie do screencastów). Kosztuje jednak całkiem dużo.

Snag-It to program z tej samej firmy, która stworzyła Camtasię. O ile jednak Camtasia jest „wypasionym” edytorem screencastów, to Snag-It jest „wypasionym” programem do wykonywania screenshotów (statycznych zrzutów ekranu), który jednak od jakiegoś czasu ma też coraz lepsze opcje dotyczące nagrywania screencastów. Też kosztuje pieniążki, ale trochę mnej niż Camtasia.

To oczywiście tylko kilka przykładów narzędzi do nagrywania screencastów. Jeśli ktoś z Państwa korzysta z jakichś innych programów tego typu i chciał(a)by je polecić, to proszę o nich napisać 2-3 zdania w odpowiedzi na moją wiadomość.