Mentoring to relacja kogoś bardziej doświadczonego i chętnego do dzielenia z kimś mniej doświadczonym i chętnym do uczenia się. To rozmowy i spotkania układające się proces, w którym doświadczony mentor pomaga mniej doświadczonemu mentee osiągnąć cele, rozwijać się i podnosić swoje kompetencje.
Program mentoringowy dedykowany studentom UEK Honours „WISE” daje im możliwość poznania doświadczenia zawodowego, wiedzy eksperckiej i życiowej ludzi zawodowo rozwiniętych, mających na swoim koncie zarówno błędy jak i sukcesy, otwartych i chcących dzielić się bogactwem swoich doświadczeń. Mentorzy pierwszej edycji programu reprezentują różne branże i bardzo różne firmy; od dużych międzynarodowych korporacji po niewielkie firmy lokalne. „Wielokrotnie na przestrzeni lat rozwoju zawodowego brakowało mi osoby, która mogłaby wspomóc mnie swoją wiedzą i doświadczeniem, i jeśli tylko mogę komuś oszczędzić choć trochę stresu związanego z podejmowaniem decyzji na nieznanym terenie, lub wypływaniem na nieznane wody – bardzo chętnie to zrobię”, mówi jeden z mentorów.
Mentoring może być cennym „skrótem” na ścieżce rozwoju młodego człowieka, który zaczyna budować swój profil zawodowy. Warto zatem wybrać mentora w obszarze w którym chce się rozwijać lub którym się student interesuje. Korzyści wspólnie spędzonego czasu dotyczą nie tylko naszych studentów. Doświadczeni ludzie ze świata biznesu otrzymują okazję do lepszego poznania i zrozumienia młodego pokolenia, które zasili zaraz szeregi pracowników ich organizacji.
Pierwszym krokiem jest wzajemne poznanie się i ustalenie obszaru wspólnego, w ramach którego mentor może Tobie coś zaofiarować, czymś się podzielić. W zależności od potrzeb mentee, na początku programu każda para mentoringowa indywidualnie ustala cele, które chcą wspólnie osiągnąć. „Efektem ubocznym naszej partnerskiej relacji, mam nadzieję, będzie odkrycie przez mojego mentee swojego potencjału bardziej, i zdobycie jeszcze większej pewności siebie. Mam nadzieję, że będę też pomocna w uzyskaniu odpowiedzi, na dręczące pytania” mówi jedna z mentorek.
W pierwszej edycji programu udział bierze 18 Mentorów i Mentorek oraz aż 35 Mentees. Studenci po otrzymaniu profili mentorów kontaktują się z wybraną pzrzez siebie osobą drogą mailową. Mentorzy mogą przyjąć do indywidualnych relacji maksimum dwie osoby. Program zakłada minimum trzy spacery, ale jeśli obie strony wyrażą chęć, spotkania mogą być kontynuowana w dowolnej formule. Miejscem polecanym obu stronom na wspólne spacery i rozmowy jest Ogród Botaniczny przy ulicy Kopernika, który wiosną zachwyca każdego odwiedzającego.
Na pytanie jakie masz przesłanie do naszych studentów, jedna z mentorek podsumowała: „Uzyskasz fana, który będzie towarzyszył i kibicował Ci tam, gdzie chcesz”.
Wszystkim studentom i mentorom życzymy owocnej współpracy!